Z okazji zainaugurowanych w tym w roku obchodów stulecia powstań śląskich Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami mieszkańców naszego regionu.

Tuż przed godz. 6 z Katowic do Warszawy wyruszył specjalny pociąg Powstaniec Śląski. Na spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą pojechali samorządowcy, politycy, młodzież, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele instytucji kultury, organizacji społecznych. Do Warszawy udał się także prezydent Mysłowic.

Po przyjeździe do stolicy, delegacja mieszkańców przeszła do Pałacu Prezydenckiego, gdzie o godz. 11 rozpoczęło się spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Trzy razy trzeba było walczyć o to, aby Śląsk mógł należeć do Polski – podkreślał prezydent. – Co to nam dzisiaj mówi, kiedy patrzymy na karty historii? Na pewno, że bardzo chcieli być w Polsce. Bardzo chcieli, żeby Śląsk był polski, że bardzo chcieli mówić w swojej polskiej, a śląskiej gwarze. Że bardzo chcieli tej wolności, możliwości mówienia, że jesteśmy Polakami – akcentował Andrzej Duda. Jak dodał, fakt, że aż trzy razy trzeba było walczyć o Śląsk dowodzi, jak bardzo jest on cenny.

Prezydentowi RP przekazano replikę proporca powstańczego „Tobie Polsko”. – Sztandar będzie eksponowany w Pałacu Prezydenckim jako widomy znak i dowód, czym jest Śląsk i kim są Ślązacy – mówił Andrzej Duda. Prezydent wręczył Wojewodzie Śląskiemu i Marszałkowi Województwa Śląskiego flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

Foto: www.prezydent.pl