24 marca rowerzyści z Mysłowic będą mieli pierwszą w tym roku okazję, aby oznakować swoje jednoślady. Akcja odbędzie się na Bończyku.

Strażnicy miejscy będą znakować rowery podczas festynu „Eko śniadanie na polanie” organizowanego na placu św. Jana Pawła II (przy kościele na Bończyku) przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice. Festyn rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do 14.00.

Znakowanie rowerów polega na wygrawerowaniu na ramie niepowtarzalnego numeru oraz umieszczeniu jednośladu w rejestrze oznakowanych rowerów powadzonym przez Komendę Miejską Policji w Mysłowicach. Grawer roweru zniechęca potencjalnych złodziei, a w razie odnalezienia skradzionego pojazdu – ułatwia odnalezienie właściciela.

Strażnicy miejscy przypominają, że w przypadku osób niepełnoletnich podczas znakowania wymagana jest obecność rodzica, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby. W takim przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni będzie wskazany jako użytkownik jednośladu.

Należy także pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości oraz dowodu zakupu lub karty gwarancyjnej roweru, który ma być oznakowany. Wykonanie graweru jest bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania, gdyż funkcjonariusze nadają numery jedynie sprawnym jednośladom, które zapewniają bezpieczeństwo na drodze. Rower powinien być wyposażony obowiązkowo w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, z tyłu w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, musi także posiadać przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

aa