W weekend 5-7 września odbędzie się tegoroczna edycja Rajdu Śląska. Szósta runda walki o mistrzostwo Polski w rajdach samochodowych jest również elementem obszernego programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

Rajd Śląska to zawody sportowe organizowane przez Automobilklub Ziemi Tyskiej przy współpracy z miastem Mysłowice, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, a także innymi gminami, w tym Mikołowem i Żorami. W tegorocznej edycji rywalizować będą uczestnicy trzech cykli mistrzowskich. Najważniejszym są Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski.

Zawodnicy walczący o tytułu mistrzów Polski ruszą do walki o cenne punkty z Placu Wolności w Mysłowicach. Oprócz najlepszych załóg w najmocniejszych i najbardziej zaawansowanych samochodach rajdowych, w Mysłowicach i na śląskich trasach kibice będą mogli zobaczyć także samochody historyczne. Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku Rajd Śląska będzie rundą Motul Historycznych Rajdowych Mistrzostw Polski, czyli zawodów, w których rywalizują załogi w pięknych samochodach sprzed lat. W stawce Motul HRSMP uczestniczą zawodnicy w takich autach jak Syrena 104, FSO Polonez 2000, Porsche 911 SC, Fiat 125p Monte Carlo czy też Ford Sierra Cosworth 4×4.

Oprócz tego o jak najlepsze czasy na odcinkach specjalnych powalczą także uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, czyli seria organizowana z myślą o mniej doświadczonych zawodnikach dysponujących prostszymi samochodami rajdowymi. Rajd Śląska rozpocznie się 6 września po południu od ceremonii uroczystego startu na Placu Wolności w Mysłowicach. Start to świetna okazja dla kibiców i mieszkańców, by z bliska obejrzeć wyczynowe, niezwykle szybkie i widowiskowe samochody rajdowe, a także poznać kierowców i pilotów. Następnie załogi przejadą do Mikołowa, gdzie na profesjonalnie zabezpieczonej i wyłączonej z ruchu trasie w centrum miasta powalczą o jak najlepsze czasy. Piątkowy etap Rajdu Śląska zakończy odcinek specjalny wokół kolejnego z symboli naszego regionu, czyli Stadionu Śląskiego. Kocioł Czarownic już po raz trzeci będzie bazą imprezy. W tym miejscu będzie zlokalizowany także park serwisowy, czyli miejsce, w którym goście mogą zobaczyć pracę rajdowych mechaników.

W sobotę rywalizacja przeniesie się na południe województwa śląskiego. Szczegółowy harmonogram i mapy będą dostępne na trzy tygodnie przed rozpoczęciem zawodów.

IP, fot. slask.rsmsl.pl/Maciej Niechwiadowicz