Doktrekking to nic innego jak spacer z czworonożnym przyjacielem, z tym, że pies przypięty jest do właściciela za pomocą specjalnej linki. Już 11 sierpnia wszyscy zwolennicy pieszych wędrówek będą mieli okazję wziąć udział w pierwszych zawodach tego typu w Mysłowicach.

Zawody odbędą się na terenie Wesołej Fali na trzech dystansach. Wygra ten, kto lepiej poradzi sobie w terenie i pierwszy dotrze do mety. Obok wyniku, równie ważny w tego rodzaju aktywności jest czas spędzony na świeżym powietrzu ze swoim pupilem.

– Opiekun, który lubi rywalizację może biec, aby zdobyć jak najlepszy czas. Jednak nie jest to wymóg. Można również iść szybszym krokiem i z fajnym wynikiem wrócić na metę – mówi Anna Kozłowska z Fundacji Silesia Canis, organizator I Mysłowickiego Gogtrekkingu. – W naszym przekonaniu jest to najciekawsza, najprzyjemniejsza, a do tego bardzo aktywna forma spędzania czasu wolnego z psem i z całą rodziną – dodaje.

Oprócz propagowania aktywności z czworonogiem, celem imprezy jest również edukacja mieszkańców w temacie komunikacji z psem, dbaniu o czystość oraz popularyzacja świadomej adopcji zwierząt. W ramach imprezy odbędzie się prezentacja psów zaprzęgowych i pokaz psich zaprzęgów, zajęcia i zabawy edukacyjne dla dzieci pod hasłem „ja i mój pies”, będzie można poznać psy z mysłowickiego schroniska, które czekają na adopcję oraz skorzystać z porad psiego behawiorysty.

W zawodach nie mogą startować suki w trakcie cieczki, suki karmiące oraz psy w złej kondycji zdrowotnej. Start poprzedza odprawa weterynaryjna, która ocenia stan zdrowia psiaka. Zawodnicy mogą startować z jednym lub maksymalnie dwoma psami. Natomiast w zespołach dopuszczalna jest liczba czterech psów. Pierwsi zawodnicy wystartują o godz. 9.00.

– Zawody będą się odbywały na dystansie 15, 10 i 6 km. Każdy zawodnik dostanie od nas mapę i będzie się poruszał po punktach kontrolnych. Jednak żeby było atrakcyjniej znalezienie tych punktów wcale nie będzie takie oczywiste – informuje Anna Kozłowska.

Zawody odbędą się na terenie Wesołej-Fali, tuż przy wejściu do Lasu Murckowskiego. Aby wziąć udział w dogtrekkingu należy się zapisać, do 5 sierpnia, przez stronę internetową https://tiny.pl/tfnr4.

Część dochodu z opłaty startowej będzie przekazana na rzecz schroniska w Mysłowicach.