Jak to było, 100 lat temu, tu, w Mysłowicach, kiedy chwytano za broń, by wyzwolić się z terroru i represji niemieckich? Tę historię zgłębiono podczas uroczystości upamiętniającej powstańców śląskich. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach, Muzeum Miasta Mysłowice oraz II Liceum Ogólnokształcące.

Jak to było, 100 lat temu, tu, w Mysłowicach? Tę historię zgłębiono podczas uroczystości upamiętniającej powstańców śląskich.http://mysnet.pl/news/zlozyli-kwiaty-na-odnowionych-grobach-powstancow/

Gepostet von Co Tydzień Mysłowice am Mittwoch, 12. Juni 2019

W szkole imienia śląskich powstańców uczestnicy wysłuchali kilku słów Jana Kwaśniewicza z katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej. Zobaczyli też film, przybliżający wydarzenia sprzed stu lat. Jego autorami są mysłowiccy muzealnicy.

W organizację tego dnia zaangażowała się także młodzież. Uczniowie przygotowali krótkie przedstawienie, patriotyczne pieśni i wiersze. Nie zabrakło też tańców w ludowych strojach.

– Myślę, że te wydarzenia trzeba pokazywać na różny sposób. Młodzi ludzie biorą wszystko lepiej w pamięć przez zabawę, więc myślę, że należy takie formy stosować – mówi Adam Plackowski – dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

Po części artystycznej obchody przeniosły się na pobliski cmentarz, gdzie spoczywają ciała śląskich powstańców. Złożono kwiaty i znicze, poświęcono także groby, wyremontowane niedawno przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

– Obchodzimy w tym roku 100-lecie I powstania śląskiego, a niedługo II i III. Instytut Pamięci Narodowej w ramach swoich zadań ustawowych remontuje groby, które są miejscami pamięci narodowej, a także groby wojenne – opowiada Jan Kwaśniewicz, IPN Katowice.

To dopiero jedna z pierwszych uroczystości, jakich szereg zaplanowano w naszym mieście z okazji 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Ta okrągła rocznica to doskonały czas, by przypomnieć o bolesnych wydarzeniach przed laty, które zaczęły się właśnie tu, w Mysłowicach.

jas