Rok temu od ponad miesiąca trwał już nabór wniosków do Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego (MBO). W tym roku władze miasta jeszcze milczą na temat rozpoczęcia bieżącej edycji. Jedno jest pewne – pieniędzy na MBO będzie sporo więcej.

Tegoroczna edycja MBO będzie czwartą w historii Mysłowic. W trzech ostatnich latach na budżet obywatelski, czyli zadania zgłoszone i wybrane przez samych mieszkańców, w kasie miasta było przeznaczone co roku milion złotych. W tym roku kwota ta wzrośnie, co wynika z obowiązujących od niedawna przepisów.

Otóż od 2019 roku w gminach, będących miastami na prawach powiatu, utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe, a wysokość budżetu obywatelskiego musi wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu wykonania budżetu. W przypadku Mysłowic, według wyliczeń skarbnik miasta, będzie to kwota 1 856 999 zł.

Kiedy rozpocznie się nabór wniosków i kiedy odbędzie się głosowanie? Jak będzie wyglądał regulamin MBO? Czy zasady zgłaszania zadań będą takie same jak rok temu? Tego jeszcze nie wiemy. – Jesteśmy w trakcie pracy nad nowym regulaminem oraz harmonogramem MBO 2019 – odpowiadają mysłowiccy urzędnicy.