Piękny zwyczaj błogosławienia zwierząt narodził się w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach i jest kontynuowany – w tym roku już po raz czwarty. Co roku spotykają się 4 października, w święto św. Franciszka, dorośli i dzieci wraz ze swoimi zwierzętami, by modlić się za nie.

Pieski, koty, świnki morskie oraz ich właściciele licznie zgromadzili się w farskim ogrodzie. Modlitwy odprawił i błogosławieństwa zwierzakom i właścicielom udzielił proboszcz, ks. Grzegorz Wita, każdy zwierzak został specjalnie poświęcony.

4 października to wspomnienie św. Franciszka, patrona zwierząt i ekologów. W dniu św. Franciszka obchodzony jest też Światowy Dzień Zwierząt.

– O swoje zwierzęta powinniśmy dbać – mówił proboszcz Wita – chcemy się uczyć od św. Franciszka tej troski, bo człowiek jest odpowiedzialny za cały świat, ma obowiązek o ten świat i żyjące na nim stworzenia się troszczyć. – To już nasze czwarte spotkanie w dniu św. Franciszka – mówił ks. Wita. – Mam nadzieję, że za rok też tu będziemy.

Jednymi z poświęconych zwierzaków były koty rasy ragdoll, są to koty wykorzystywane w felinoterapii z hodowli Urszuli Przebierały. Koty te o wyjątkowo miękkim futrze, są pomocne m.in. w terapii dzieci niepełnosprawnych, dzieci z autyzmem, seniorów z demencją. – W tej pomocy dobrze się sprawdzają – mówi pani Urszula, która postanowiła ze swoimi zwierzętami też przyjść na uroczystość błogosławienia, by dobrze służyły chorym dzieciom i dorosłym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA