Dieta bez mięsa jest zdrowa i smaczna – przekonywano podczas plenerowej imprezy pod hasłem Vegeday, która w minioną sobotę odbyła się na terenie szkoły sportowej na Piasku.

Tylko mięso daje nam siłę, samymi roślinami nie można się najeść, dieta wegetariańska i wegańska jest niezdrowa – z takimi mitami rozprawili się organizatorzy spotkania i ich goście. Z prelekcjami poświęconymi korzyściom płynącym z niejedzenia mięsa wystąpiły osoby, które same stosują i propagują dietę roślinną – m.in. trener personalny i zawodnik sportów sylwetkowych oraz licencjonowany dietetyk kliniczny.

Jak mówi jedna z organizatorek spotkania Aneta Mazur, znana również jako Jednooka Wojowniczka, autorka książki pod tym tytułem, celem Vegeday była m.in. chęć pomocy ludziom w pozbyciu się rożnych dolegliwości, uświadamianie i pokazanie, że wegetarianizm nie jest wcale taki straszny – wręcz przeciwnie. Z uczestnikami pikniku dzieliła się swoimi własnymi doświadczeniami i korzyściami płynącymi z przejścia na wegetariański styl życia. – Ponad rok temu schudłam prawie 10 kilogramów, przestały mnie bolec stawy, śpię mniej, mam więcej energii, moje wyniki się poprawiły – mówi Aneta Mazur, która nie ma wątpliwości, że warto zrezygnować z mięsa w diecie. – Trzeba jednak przede wszystkim mieć wiedzę, wiedzieć dlaczego warto to zrobić – dodaje.

O tym dlaczego warto i jak z głową wprowadzać nowe nawyki żywieniowe można było porozmawiać także z dietetyczką Weroniką Słowik. – Głównie powodem przejścia na dietę bazującą na roślinach jest profilaktyka zdrowotna. Dieta wegetariańska niweluje wiele chorób, cukrzycę typu II, choroby układu krwionośnego, a przede wszystkim redukuje masę ciała – mówi Weronika Słowik, która zalecała także, aby przy stosowaniu diety bezmięsnej dbać o różnorodności posiłków. – Podzielić sobie talerz na 4 części, na jednej części powinny znaleźć się warzywa, na kolejnych produkty zbożowe, owoce i warzywa strączkowe.

Na miejscu można było się także przekonać o smakowych walorach roślinnych dań, próbując potraw przygotowanych przez wystawców. Imprezie towarzyszyły konkursy i zabawy dla dzieci.

Jeżeli ktoś przegapił wydarzenie, to będzie miał jeszcze okazję wziąć w nim udział, bo organizatorzy już teraz planują kolejną edycję, chcąc propagować zdrowy styl życia wśród jak największej liczby odbiorców.