Od czwartku, przez najbliższe dwa tygodnie, na tereny niezabudowane z samolotów zrzucane będą szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów. Ponad 140 tys. dawek wyląduje na polach, łąkach, ogródkach działkowych i parkach. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach zaleca, aby podczas akcji szczepień nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Termin wiosennej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa śląskiego to 4.04. – 13.04.2019 r. Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów, startujących z lotniska Katowice – Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7316 km2.

W sumie na terenie województwa śląskiego podczas wiosennej akcji szczepień zostanie wyłożonych 146320 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe.

Przynęta ze szczepionką ma postać małych brązowych kostek o zapachu zepsutej ryby. Płynna szczepionka zawarta jest w plastykowym, szczelnie zamkniętym folią aluminiową kapsułce/blistrze.

Jak informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach, przynęta nie jest niebezpieczna dla ludzi, jednak należy zachować ostrożność, gdyż szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Dla zdrowia ludzkiego może stanowić pewne niebezpieczeństwo w momencie nie zachowania odpowiedniej ostrożności i zaleceń. W przypadku, kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się płynną szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem medycyny, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Dla zwierząt domowych, gospodarskich oraz wolno żyjących przynęta ze szczepionką jest nieszkodliwa, jednak w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Info: WIW Katowice, oprac. żet