Policjanci z Bydgoszczy, Katowic i Mysłowic rozbili grupę włamującą się do domów na terenie całego kraju. Szajka może mieć na koncie nawet kilkadziesiąt włamań.

Do włamań do domów i okazałych willi dochodziło od pewnego czasu na terenie praktycznie całego kraju. Sprawcy najczęściej sugerując się wyglądem domu decydowali się na rabunek. Najczęściej wchodzili do willi od strony ogrodów, kradnąc pieniądze, biżuterię, a nawet ekskluzywne torebki.

– Sposób działania sprawców oraz rodzaj utraconych przedmiotów pozwoliły na postawienie tezy, że włamań może dokonywać ta sama grupa osób. Nie mające pozornie nic ze sobą wspólnego włamania, na terenie całej Polski, zostały powiązane, a rozpracowaniem szajki zajęli się wspólnie policjanci z KWP w Bydgoszczy i Katowicach oraz KMP w Mysłowicach. To ich praca pozwoliła na wytypowanie potencjalnych włamywaczy – informują policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy, policjanci zatrzymali w Warszawie dwóch mężczyzn, mieszkańców stolicy. 32 i 38-latek usłyszeli prokuratorskie zarzuty dokonania włamań do dwóch domów w Bydgoszczy i Głogowie, gdzie straty wyniosły ok. 87 tys. złotych oraz usiłowania włamania do domu w Konstantynowie Łódzkim.

W czasie realizacji policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, a także elektronarzędzia najprawdopodobniej służące do włamań. Zabezpieczono również odzież, obuwie i chusty do maskowania twarzy, w których sprawcy mogli dokonywać przestępstw. Policjanci odzyskali także około 8.000 złotych, w różnej walucie oraz dwa zegarki o szacunkowej wartości 26.000 złotych, prawdopodobnie pochodzące z włamań.

Wobec podejrzanych prokurator wystąpił do sądu w Bydgoszczy z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Na początku kwietnia br. sąd zdecydował o aresztowaniu obu na 2 miesiące.

Sprawa ma charakter rozwojowy, trwają czynności mające na celu zatrzymanie trzeciego, znanego policjantom, sprawcy. To dopiero początek gromadzenia materiału dowodowego i łączenia różnych spraw prowadzonych przez kilkanaście komend policji w całym kraju.

śląska policja/aa