W Niedzielę Palmową brzęczkowicka świątynia pw. Matki Boskiej Bolesnej świętowała jubileusz 70-lecia istnienia. 70 lat temu, dokładnie 10 kwietnia 1949 roku w Niedzielę Palmową została poświęcona.

– Zrodziła się nie tylko z trudu i przeciwności, ale z ogromnej wiary. Z wiary ludzi i duszpasterskiego zaangażowania jej proboszcza, ks. Franciszka Maronia – przypomniał ks. arcybiskup Wiktor Skworc, metropolia katowicki, który uczestniczył w niedzielnych uroczystościach. – Kościół to nie tylko te okazałe mury, to przede wszystkim Kościół żywy, który tworzą wierni, grupy parafialne. Kościół musi żyć dzięki zaangażowaniu parafian działających w grupach – mówił metropolita w słowach skierowanych do zebranych podczas południowej Eucharystii.

Metropolita poświęcił przyniesione palmy i w procesji z kapłanami wprowadził parafian do kościoła, by po krótkich słowach pożegnać się. W katedrze katowickiej bowiem odbywała się również w Niedzielę Palmową msza dla młodzieży, której miał przewodniczyć.

Na jubileuszową mszę zaproszono kapłanów wywodzących się z Brzęczkowic i tych, którzy tu przez lata pracowali jako proboszczowie czy wikarzy.

Z okazji jubileuszu wydany został okolicznościowy folder obrazujący lata 1949 – 2019 brzęczkowickiego kościoła, od kościoła św. Anny pod słupecką górką po obecny, piękny i wyniosły, górujący nad dwoma dzielnicami – Brzęczkowicami i Słupną.

SA