Policjant operacyjny pracujący w Komendzie Miejskiej Policji w Mysłowicach zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii w konkursie „Policjant Służby Kryminalnej garnizonu śląskiego roku 2019”.

Praca policjanta operacyjnego jest specyficzna i bardzo wymagająca – polega m.in. na obserwacji podejrzanych, pozyskiwaniu osób do współpracy i zbieraniu materiałów dowodowych. Tym bardziej cieszy fakt, że najlepszy funkcjonariusz na Śląsku w tym pionie pracuje w mysłowickiej komendzie.

Rywalizacja policjantów w konkursie „Policjant Służby Kryminalnej garnizonu śląskiego roku 2019″ toczyła się od 8 kwietnia br. w Szkole Policji w Katowicach oraz w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Organizatorem wydarzenia był Wydział Kryminalny oraz Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspólnie ze Szkołą Policji w Katowicach. Eliminacje wojewódzkie miały na celu wytypowanie najlepszej drużyny, która następnie będzie reprezentować śląski garnizon w konkursie ogólnopolskim.

W zmaganiach brali udział policjanci, którzy na co dzień pracują przy obsłudze zdarzeń kryminalnych. W skład każdej grupy wchodziło czterech policjantów: służby dochodzeniowo-śledczej, operacyjno-rozpoznawczej, technik kryminalistyki oraz funkcjonariusz, który pełni nadzór nad pracą dochodzeniowo-śledczą.

Konkurs podzielony był na kilka etapów, obejmujących zakres wiedzy dla poszczególnych policjantów: sprawdzian wiedzy praktycznej (kazus), sprawdzian wiedzy zawodowej (test wiedzy), sprawdzian umiejętności strzeleckich, sprawdzian umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W Szkole Policji w Katowicach przeprowadzona została konkurencja sprawdzianu umiejętności na miejscu zdarzenia w formie oględzin i sporządzeniu stosownej dokumentacji.

Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się dzisiaj w rotundzie katowickiej komendy wojewódzkiej. Laureatów zmagań wyłoniła komisja, natomiast nagrody wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak oraz Kierownik Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach podinsp. Mariusz Sobiech.

W klasyfikacji generalnej drużyn pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, która będzie reprezentowała garnizon śląski na w ogólnopolskim finale. Drugie miejsce należało do stróżów prawa z Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na podium stanęli następujący funkcjonariusze:

W kategorii Policjant Nadzorujący:

III miejsce – st. asp. Jarosław Dębiński – KPP Tarnowskie Góry,

II miejsce – podkom. Marcin Wójcicki – KMP Tychy,

I miejsce – asp. sztab. Zbigniew Oracz – KMP Katowice.

W kategorii Technik Kryminalistyki:

III miejsce – asp. sztab. Dariusz Wachowiak – KMP Ruda Śląska,

II miejsce – asp. Oswald Drozdowski – KMP Sosnowiec,

I miejsce – kom. Mariusz Więckowski – KMP Rybnik.

W kategorii Policjant Dochodzeniowo-Śledczy:

III miejsce – mł. asp. Joanna Bilska – KMP Katowice,

II miejsce – st. asp. Tomasz Oparski – KMP Rybnik,

I miejsce – st. sierż. Dariusz Jaguścik – KMP Częstochowa.

W kategorii Policjant Operacyjny:

III miejsce – policjant reprezentujący KPP Cieszyn,

II miejsce – policjant reprezentujący KMP Ruda Śląska,

I miejsce – policjant reprezentujący KMP Mysłowice.

KWP Katowice/aa