Pogotowie ratunkowe w Mysłowicach ma nową siedzibę. Powodem przymusowej wyprowadzki są plany władz miasta dotyczące pomieszczeń zajmowanych dotychczas przez ratowników.

Zespoły Ratownictwa Medycznego od kilku lat stacjonowały przy ul. Strażackiej 7. Pomieszczenia w dawnej komendzie straży pożarnej, które nadal pozostają w zarządzie PSP, pogotowie użytkowało nieodpłatnie, w zamian przekazując datki na fundusz wsparcia PSP. W pierwszych dniach maja ratownicy musieli jednak opuścić swoją dotychczasową siedzibę. Trzy miesiące wcześniej komendant straży pożarnej wypowiedział pogotowiu umowę, na mocy której zajmowało ono lokal przy Strażackiej. Stało się tak, ponieważ władze miasta mają inny pomysł na jego zagospodarowanie.

Przez ten czas trwały poszukiwania nowej siedziby. Jak mówi dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Artur Borowicz, miasto zaproponowało kilka lokalizacji, ale wszystkie wymagały kosztownych remontów, które musiałoby sfinansować pogotowie. Dlatego wybór dyrekcji WPR padł na pomieszczenia po poradni dermatologicznej przy ul. Mikołowskiej 1, wynajęte od Mysłowickiego Centrum Zdrowia. Były one w dużo lepszym stanie niż te, zaproponowane przez władze Mysłowic, co pozwoliło na niemal bezkosztową przeprowadzkę. Nowa siedziba ma jednak swoje mankamenty – to brak garaży dla karetek oraz stromy i śliski podczas opadów kamienny podjazd, który muszą pokonywać karetki.

Zespoły Ratownictwa Medycznego stacjonują przy ul. Mikołowskiej od poniedziałku, 6 maja. Przeprowadzka i urządzanie się trwa.

Zamiast pogotowia – MOPS

Po odzyskaniu pomieszczeń przy ul. Strażackiej, PSP użyczy ich nieodpłatnie miastu. Wcześniej straż pożarna tak samo postąpiła już z pozostałą częścią budynku, aby zdjąć z siebie koszty utrzymania starej komendy. Oprócz straży miejskiej, przy Strażackiej 7 pracują także urzędnicy z Zespołu Administracji Drogowej. Teraz prawdopodobnie dołączą do nich jeszcze pracownicy MOPS. – Planujemy również aby w tym budynku został zrealizowany unijny projekt MOPS – Centrum dla Rodzin, który przewiduje m. in. zajęcia terapeutyczne oraz różnego rodzaju grupy wsparcia – wyjaśnia Anna Górny z Zespołu Prasowego Urzędu Miasta Mysłowice.