W ciągu ostatnich dni mysłowiccy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy, przede wszystkim od osób starszych. Dlatego policja po raz kolejny apeluje o ostrożność.

Nadal popularne wśród oszustów jest informowanie przez telefon, że jedna z osób najbliższych spowodowała wypadek drogowy i potrzebuje sporej ilości pieniędzy, aby uniknąć jego konsekwencji. Z takim działaniem przestępców spotykamy się często i wiele osób potrafi w takim przypadku zachować zdrowy rozsądek i nie dać się oszukać, dlatego przestępcy szukają innych sposobów działania.

W ostatnim czasie oszuści podszywając się pod funkcjonariuszy CBŚP informują osoby, które chcą oszukać, że ich oszczędności zgromadzone w banku są zagrożone. Namawiają je, aby przelały pieniądze na inny numer konta albo proszą o podanie danych potrzebnych do logowania za pomocą stron internetowych banku, aby oni jak najszybciej mogli „zadbać o bezpieczeństwo” pieniędzy z kont pokrzywdzonych. Aby być bardziej wiarygodnym zalecają, by bez przerywania połączenia wybrać numer alarmowy i w ten sposób potwierdzić dane policjanta. Oczywiście bez przerwania połączenia osoba nie dodzwoni się na numer alarmowy tylko pozostanie na linii z oszustami, którzy potwierdzą dane fałszywego policjanta i przedstawioną przez niego legendę.

Policjanci przypominają:

  • policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem,
  • olicja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust,
  • nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł,
  • po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję.

KMP Mysłowice/aa