W tym roku Europejski Dzień Logopedy hucznie obchodzono w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Z tej okazji uczniowie klas młodszych przygotowali pod kierunkiem logopedy Anety Palicy oraz nauczycielki Moniki Wróbel piosenki logorytmiczne łączące w sobie zabawę słowem, dźwiękiem muzycznym oraz ruchem.

Efekty tej pracy zostały zaprezentowane 6 marca podczas uroczystego apelu. Dzieci zachwyciły wszystkich wspaniałymi występami, które uatrakcyjniły przebrania i rekwizyty. Ponadto dla uczniów została przygotowana multimedialna zabawa logopedyczna ćwicząca narządy mowy. Oprócz tego klasy 1-4 wzięły udział w konkursie logopedycznym polegającym na przedstawieniu za pomocą technik plastycznych wybranego słowa, które posiada więcej niż jedno znaczenie. Konkurs został przeprowadzony na poziomie szkolnym oraz międzyszkolnym. Prac napłynęło bardzo wiele, a ich pomysłowość i efekt wizualny w wielu przypadkach był zachwycający. Organizatorkami przedsięwzięcia były Aneta Palica, Monika Wróbel i Dagmara Kawulok, ale w przygotowania włączyli się również inni nauczyciele.

– Do uroczystości uczniowie przygotowywali się od kilku tygodniu, ćwicząc niełatwe dla nich piosenki połączone z odpowiednim układem choreograficznym. Podczas tych zajęć wszyscy doskonale się bawili przy okazji intensywnie trenując trudne głoski, dykcję i koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Właśnie o to chodzi w efektywnych ćwiczenia logopedycznych, w końcu nie bez powodu mówi się, że zabawa jest najwyższą formą nauki – mówi logopeda Aneta Palica.

W Szkole Podstawowej nr 10 każde dziecko wymagające pomocy logopedycznej jest objęte taką opieką. We wrześniu przeprowadza się badania przesiewowe, na podstawie których dzieci są kwalifikowane do zajęć z logopedą. W szkole jest specjalnie przystosowany do tego celu gabinet z dużą ilością atrakcyjnych pomocy logopedycznych oraz są prowadzone zajęcia profilaktyczne dla wszystkich uczniów klas pierwszych.

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto ma na celu podnoszenie świadomości społecznej związanej z zaburzeniami mowy oraz profilaktyką logopedyczną , a także zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją dziecka u specjalisty. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej.

AP