Uroczystym apelem i przecięciem wstęgi oficjalnie oddano do użytku nową remizę w Imielinie. Ten nowoczesny budynek to symboliczne podziękowanie za bezustanną gotowość i poświęcenie, na jakie mieszkańcy od lat mogą liczyć ze strony Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ten nowoczesny budynek to symboliczne podziękowanie za bezustanną gotowość i poświęcenie, na jakie mieszkańcy od lat mogą liczyć ze strony Ochotniczej Straży Pożarnej Imielin.http://mysnet.pl/news/nowa-remiza-osp-w-imielinie/

Gepostet von Co Tydzień Mysłowice am Freitag, 14. Juni 2019

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej, poseł Marek Wójcik, senator Czesław Ryszka, radni poprzedniej i obecnej kadencji. Na uroczystości stawił się również starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz władze okolicznych gmin. Nie zabrakło także zaprzyjaźnionych jednostek OSP, między innymi z Kosztów czy Dziećkowic.

Przez ponad 70 lat siedziba OSP znajdowała się na Rynku przy ul. Imielińskiej. Przed II wojną światową był to budynek stajni dla koni, po wojnie zaadaptowano go na remizę. Wieloletnia konstrukcja od dawna nie spełniała już żadnych standardów.

– Do tej pory mieli bardzo starą remizę, która pamięta chyba czasy przedwojenne. To był najwyższy czas, by obiekt przy ul. Imielińskiej został wyburzony, bo nie spełniał żadnych standardów, ani budowlanych, ani pod względem architektonicznym, ani funkcjonalnym – mówił Jan Chwiędacz, Burmistrz Miasta Imielin.

W nowoczesnym obiekcie z pewnością strażakom będzie się służyć bezpieczniej, skuteczniej i bardziej komfortowo. Inwestycja kosztowała 3 mln zł i została w całości sfinansowana z budżetu miasta.

– Nowoczesna remiza, która została w dzisiejszym dniu oddana, składa się z dwóch części – garażowej i socjalnej. W części garażowej mamy trzy boksy, zmieści się więcej samochodów, ale są trzy boksy garażowe do wyjazdów – wyjaśnia Artur Marona, prezes OSP w Imielinie.

Poza budynkiem tego dnia oddano ochotnikom także wielofunkcyjny wóz, który służył dotychczas strażakom z Tychów.

– Jest to samochód lekki, rozpoznawczo-ratowniczy, tzw. wielofunkcyjny. Służy nie tylko do przewożenia strażaków na miejsce akcji, ale również sprzętu, który standardowo nie znajduje się na wyposażeniu pojazdów ratowniczych będących w tej jednostce – zdradził st. bryg. Piotr Szojba, komendant PSP w Tychach.

Jak podkreślał Bernard Bednorz, starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego, środki wydawane na ochronę przeciwpożarową to doskonała inwestycja.

– To są pieniądze doskonale zainwestowane. Pożarnictwo, ochrona przeciwpożarowa powiatu jest oparta o ochotników. Mamy 10 jednostek, z tego 9 w systemie ratowniczo-gaśniczym, czyli spełniamy praktycznie wszystkie wymogi zawodowej straży pożarnej. Nie pobieramy za to wynagrodzeń, jesteśmy w każdym momencie do dyspozycji – zapewniał Bernard Bednorz.

Uroczystość była też okazją do wręczenia szczególnych odznaczeń i wysłuchania koncertu Imielińskiej Orkiestry Dętej. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – to dewiza wszystkich strażaków. A w nowoczesnej, pięknej remizie, na pewno realizować ją będzie znacznie łatwiej.