Firma Qumak odpowiedzialna za wdrożenie miejskiego monitoringu w Mysłowicach ogłosiła upadłość. Wcześniej jednak scedowała umowę zawartą z gminą na podwykonawcę. Skutkiem jest wyłączenie ponad połowy z zainstalowanych w mieście kamer i ich demontaż.

Wczoraj rano podwykonawca firmy Qumak, która była odpowiedzialna za wdrążenie w naszym mieście monitoringu przystąpiła do demontażu pierwszych kamer – poinformował prezydent Mysłowic. W wydanym dzisiaj przez Dariusza Wójtowicza oświadczeniu czytamy także, że tydzień temu podwykonawca wyłączył ponad połowę z istniejących w naszym mieście kamer, a wczoraj rozpoczął proceder odbierania systemu monitorującego.

„Niestety, umowy i aneksy podpisane przez moich poprzedników nie zabezpieczyły interesów gminy, a co więcej dokumentacja była prowadzona w taki sposób, że nie możemy starać się nawet o jakiekolwiek odszkodowanie. Tym samy straciliśmy ponad 1,2 mln zł na poczet miejskiego monitoringu, a teraz także sprzęt. Na chwilę obecną działa tylko 10 kamer. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby system monitoringu był obecny w naszym mieście i strzegł bezpieczeństwa mieszkańców. O dalszym rozwoju sytuacji będę informować” – informuje prezydent Wójtowicz.

Miejski monitoring został uruchomiony w czerwcu 2018 roku. W 27 punktach miasta miasta zamontowano 40 kamer. Centrum operacyjne zostało zlokalizowane w komendzie PSP przy ul. Mikołowskiej. Wprowadzenie inteligentnego systemu monitoringu miało kosztować miasto 4,7 mln. Kwota ta została rozłożona na miesięczne raty, które miały być uiszczane od sierpnia 2017 r. do sierpnia 2024. W tej kwocie ujęty został montaż, wdrożenie i testowanie oraz tryb serwisowy. Do czasu spłacenia rat, sprzęt miał być własnością firmy Qumak, a następnie przejść na własność miasta. Firma Qumak w lutym br. ogłosiła upadłość, wcześniej jednak, dzień po podpisaniu umowy z gminą, wykonawca podpisał tożsamą umowę z podwykonawcą cedując na niego całość jej wykonania.

Udało nam się skontaktować z przedstawicielem podwykonawcy, który wyjaśnił nam przyczyny wyłączania i demontażu kamer. Więcej szczegółów na ten temat w papierowym wydaniu “Co Tydzień” w czwartek, 25 lipca.