W tym roku podczas dziećkowickiego festynu liczyła się nie tylko zabawa i integracja, ale nade wszystko pomoc charytatywna. Tym razem pomagano zwierzętom z warszawskiego TOZ-u, którego azyl mieści się w Mysłowicach.

Za każdy kilometr, który przebiegli uczestnicy biegu charytatywnego, będzie kilogram karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska. To przesłanie wymyślone i zorganizowane przez przewodniczącego zarządu dzielnicy Dziećkowice Wojciecha Więcławka, przeszło najśmielsze oczekiwania. Biegacze liczyli od 2,5 roku aż do wieku niemal seniorskiego. Tych najmłodszych było niemal 30. Biegli sami i z rodzicami. Bieg na barana u rodzica też się liczył. Każdy otrzymał medal i nagrodę. W grupie dorosłych na karmę dla zwierzaków „zarabiało” kilkadziesiąt biegaczy, w tym też poseł Wojciech Król i jego ekipa. Do biegu stanął obecny podczas festynu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który w naszym okręgu ubiega się o mandat posła z listy PiS, ale dołożył się do inicjatywy dając sygnał do start

Niestety o zarabianie na karmę bieganiem nie pokusił się też prezydent, który wszak zapewnił sobie numer startowy 001, ale widać obowiązki nie dały mu stanąć w szranki rywalizacji.

Zabawa rozkręcała się już od 12.00 w południe. Poza tradycyjnym ciastem, które pochodziło z własnych wypieków mieszkanek dzielnicy, kawą, pieczoną kiełbaską, kurczakiem z sałatką i wszelakiego rodzaju innymi słodkościami, najwięcej okazji do zabawy miały dzieci.

To one oblegały dmuchany zamek, siłownię na powietrzu, strażaków, którzy wywozili chętnych wysoko na strażackim dźwigu i malowały twarze. Gościły też w fotobudce obsługiwanej przez pracowników Taurona, by już gotowym zdjęciem mogli festyn zapisać w domowym albumie. Sporą atrakcją było puszczanie mydlanych baniek, a także nowy sposób na malowanie przy użyciu lampy Lavia, czy eksperymenty z suchym lodem.

Uczestników wszystkich kategorii wiekowych swoimi pokazami zainteresowali zaś mężczyźni na motorach i psie pokazy wyszkolonych psów, których treserami są strażacy. Nie zabrakło także występów wokalnych i na koniec pokazu ogni sztucznych.