Młode mieszkanki Mysłowic z rocznika 2005 będą mogły w tym roku bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV. Program szczepień jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Mysłowice.

Program składa się z dwóch etapów: pierwszy to spotkania edukacyjne dla młodzieży z rocznika 2005 (chłopców i dziewcząt) i spotkania edukacyjno-informacyjne dla ich rodziców, drugi polega na szczepieniach dziewczynek z rocznika 2005 zamieszkałych na terenie Mysłowic. Po raz piąty realizatorem programu została Fundacja „Unia Bracka”, która od początku marca prowadzi na terenie szkół w Mysłowicach spotkania dla młodzieży oraz ich rodziców, mające na celu edukację w zakresie zakażeń wirusem HPV. Etap ten zostanie zakończony na koniec kwietnia. W tym okresie rozpocznie się również etap szczepień.

Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, w trakcie swojego życia spotyka się z nim ponad 70% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wirusem brodawczaka można się zakazić bardzo łatwo

i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Na szczęście można zapobiec jego wystąpieniu dzięki profilaktycznym szczepieniom, które zgodnie z rekomendacjami

WHO oraz światowych i polskich towarzystw ginekologicznych, zalecane są dziewczętom w wieku 11-14 lat. Z bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z innych miast i gmin, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Szczepienia odbywać się będą na terenie szkół podstawowych w Mysłowicach oraz w mysłowickich przychodniach Fundacji „Unia Bracka”: Przychodnia Bracka na Chopina ul. Chopina 54, Przychodnia Bracka Mysłowice ul. Świerczyny 5, Przychodnia Bracka Wesoła ul. Osmańczyka 4.