Jubileusz 95-lecia istnienia i działalności na rzecz miasta i mieszkańców obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Kosztowach.

Uroczysta msza w intencji strażaków i ich rodzin odprawiona została 4 maja w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kosztowach. Po mszy strażacy i goście w pochodzie, prowadzeni przez poczty sztandarowe mysłowickich jednostek OSP, przeszli do remizy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Wśród gości zaproszonych na uroczystość 95-lecia był m.in. prezydent Mysłowic, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Mysłowicach Edward Lasok oraz wiceprezes Antoni Zazakowny, przedstawiciele OSP z Dziećkowic i Janowa, strażacy Państwowej Straży Pożarnej, radni dzielnicy Kosztowy.

Na terenie remizy odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą przez kosztowskiego proboszcza, ks. Jana Sołtysika. Tablica na ścianie budynku remizy dedykowana jest druhowi Witoldowi Sowie, wieloletniemu naczelnikowi OSP Kosztowy. Tablice odsłoniła żona zmarłego naczelnika Leokadia Sowa. Życiorys i osiągnięcia druha Sowy przypomniał prezes OSP Kosztowy Adam Kula.

Witold Sowa zmarł nagle 17 maja 2010 roku w wieku 59 lat podczas działań przeciwpowodziowych – ewakuacji archiwum sądu. Do jednostki wstąpił w 1964 roku, od 1992 roku pełnił funkcję naczelnika OSP Kosztowy. Przez te wszystkie lata, które poświecił dla pożarnictwa, dał się poznać jako dobry i znający się na swoim fachu dowódca. Wymagający ale wyrozumiały, pomagał młodym strażakom w poznaniu zagadnień związanych ze służbą w strukturach OSP. 21 maja 2010 został pochowany z honorami na cmentarzu parafialnym w Kosztowach.

Z okazji jubileuszu druhom z jednostki kosztowskiej przyznane zostały odznaki „Wzorowy Strażak”. Otrzymali je Adam Bołdys, Damian Sorek i Michał Wrona.

Historia OSP w Kosztowach sięga roku 1924, powstała między innymi z inicjatywy późniejszego wójta kosztowskiej gminy Jana Szafarczyka. Był on także jej pierwszym komendantem. Od samego początku remiza OSP Kosztowy mieści się w budynku przy ulicy Walentego Kubicy, dawniej była to ulica Szkolna.

Druhowie z OSP przez te wszystkie lata działalności poświęcali swój czas, aby być zawsze w gotowości do niesienia pomocy. Kosztowska jednostka została odznaczona Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa, Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego, został jej również nadany sztandar – jako symbol ofiarnego działania w ochronie przeciwpożarowej na rzecz ratowania życia, zdrowia oraz mienia.

(SA)