Parafia pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Ławkach obchodziła 25-lecie istnienia. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Adam Wodarczyk wraz z proboszczem tej świątyni ks. Stanisławem Achtelikiem i dziekanem dekanatu mysłowickiego ks. Rafałem Ryszką.

Wiele się tu wydarzyło przez te ćwierć wieku, wiele dobrego i pożytecznego – mówił bp Wodarczyk. Świątynia w Ławkach jest wielkim dziełem małej wspólnoty, przy jej wznoszeniu pracowało wielu mieszkańców którzy już odeszli do wieczności.

Świątynia w ciągu tych 25 lat była miejscem wielu uroczystości kościelnych i rodzinnych, chrztów, roczków, ślubów ale i miejscem ostatniej drogi dla tych odchodzących. Bp Wodarczyk życzył proboszczowi Achtelikowi, żeby był nadal ojcem dla tej wspólnoty, gromadząc wokół niej jak największą liczbę wiernych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uroczystość 25-lecia kościoła to już wstęp do przyszłego pożegnania się z parafią jej proboszcza ks. Achtelika. – Może jeszcze nie dzisiaj, nie jutro, ale już w najbliższym czasie – mówił proboszcz Stanisław – nadejdzie ten czas pożegnania się z parafią i parafianami z powodu odejścia na emeryturę.

Po mszy kapłani i wierni prowadzeni przez orkiestrę przeszli na plac za kościołem, gdzie mimo niesprzyjającej aury, odbył się parafialny festyn. Na otwarcie parafialnej zabawy i na ćwierćwieczny jubileusz dzieci wypuściły 25 białych, ogromnych balonów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podczas festynu dla każdego chętnego i głodnego był przygotowany wspaniały bigos i żurek, którym częstowano dla rozgrzania. Deszcz i lekki chłód nie zniweczyły parafialnej zabawy, którą pobłogosławił bp Wodarczyk. Rada parafialna ofiarowała budowniczemu ławeckiej świątyni i zarazem proboszczowi ks. Stanisławowi zegarek z grawerem 25-lecia, by zawsze i wszędzie pamiętał o swojej parafii, o tym wielkim dziele małej wspólnoty, bo Ławki, choć są najmniejszą dzielnicą miasta, to z przepięknym kościołem. Jego historia rozpoczyna się w 1986 roku, wtedy to zaczęto starania o budowę obiektu sakralnego w tej dzielnicy. Rok później uzyskano zgodę na budowę tymczasowej kaplicy. Parafię w Ławkach ustanowił ówczesny metropolita katowicki Damian Zimoń w 1993 roku, a rok później, w 1984 poświęcono nowy kościół. Od początku istnienia parafii jej gospodarzem jest ks. Stanisław Achtelik.

Świątynię zaprojektował prof. Adam Lisik, a upiększyli jej wnętrze artyści wielkiej klasy – Zygmunt Brachmański i Maciej Bieniasz z ASP w Katowicach. 1 listopada 1996 roku poświęcono parafialny cmentarz i kaplicę cmentarną oraz stacje drogi krzyżowej w alejce wiodącej do bramy cmentarza.