W najbliższą niedzielę – 22 września – Koleje Śląskie zapraszają do świętowania Europejskiego Dnia bez Samochodu. W tym dniu kierowcy mogą bezpłatnie przetestować podróże pociągami Kolei Śląskich – aby skorzystać z takiej propozycji wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny.

Bezpłatne przejazdy z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu będą obowiązywać przez cały dzień, na wszystkich liniach Kolei Śląskich – jedyny wyjątek stanowi przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin. Aby skorzystać z tej propozycji wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. Co istotne, każdy kierowca może zabrać ze sobą w podróż jedną osobę towarzyszącą.

Koleje Śląskie w tym roku już po raz piąty przyłączą się do obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu. Z roku na rok ta propozycja cieszy się coraz większą popularnością. Łącznie w ramach obchodów pociągi Kolei Śląskich przewiozły prawie 8000 osób, a razem uczestnicy akcji przejechali blisko 420 000 kilometrów.

Bezpłatne przejazdy mają zachęcić kierowców do przetestowania bardziej ekologicznych form transportu od własnych czterech kółek i być może wprowadzenia stałych zmian w podróżniczych zwyczajach. Pociąg jest bowiem nie tylko bardziej przyjazny dla środowiska, ale w wielu wypadkach również wygodniejszy i szybszy. Dla przykładu czas przejazdu pociągiem z centrum Sosnowca do centrum Katowic wynosi zaledwie 10 minut – trudno mówić o podobnym wyniku przy przejeździe samochodem, szczególnie w godzinach szczytu.