Decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego Mysłowice otrzymają 200 tys. zł na utworzenie miejsca pamięci wybuchu I powstanie śląskiego. Miejsca takie powstanie przy budynku dawnej dyrekcji kopalni „Mysłowice”.

Uchwałę w tej sprawie radni województwa podjęli na sesji 24 czerwca. Pomoc w wysokości 200 tys. zł została przyznana na prośbę prezydenta Dariusza Wójtowicza. Pieniądze zostaną przeznaczone na zagospodarowanie terenu przy budynku dawnej dyrekcji KWK „Mysłowice” i utworzeniem w tym miejscu parku pamięci i zadumy. Przed budynkiem od strony ul. Bytomskiej powstanie oświetlone miejsce z małą architekturą, ławeczką, panelem multimedialnym i pamiątkowa tablicą. Dodatkowo miasto sfinansuje prace związane z zielenią, na które przeznaczy 46 tys. zł.

Budowa miejsca pamięci ma związek z obchodami 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu powstania była masakra górników z KWK „Mysłowice”, którzy przyszli do kopalni odebrać swoje wypłaty. 14 sierpnia br. na terenie kopalni odbędzie się widowisko powstańcze i koncert, podczas którego wystąpią m.in. zespół Dżem, Urszula Dudziak i Stanisław Sojka.