– My nie musimy już dzisiaj walczyć, ale mamy obowiązek mówić, wspominać i w sposób mądry edukować – powiedział Zbigniew Stryj, reżyser widowiska powstańczego, które w najbliższą środę odbędzie się na terenie KWK „Mysłowice”.

Wspólnie z współtwórcami tego wydarzenia Stryj był gościem konferencji prasowej, która 7 sierpnia odbyła się na terenie nieczynnej kopalni. Główne uroczystości obchodów 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego odbędą się tutaj 14 sierpnia. Wielkie widowisko powstańcze powstaje przy współpracy m.in. miasta Mysłowice, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Muzeum Powstań Śląskich.

Reżyseria koncertu powierzona została Zbigniewowi Stryjowi, pochodzącemu z Zabrza aktorowi filmowemu i teatralnemu. Jak podkreślał, widowisko ma walor nie tylko artystyczny. – Jest po coś więcej, żebyśmy wynieśli nie tylko wrażenia estetyczne, żeby coś w nas zostało – mówił Stryj. – Jestem tu w dużej mierze dlatego, że dla mnie to nie jest temat obojętny. Miałem powstańców śląskich w rodzinie i mam świadomość, że to nie jest tylko sucha data historyczna, którą należy wspominać, ale to jest kawałek nas. Bez tych powstań, bez tych chopów, do kierych strzelali, nos by nie było, albo byłoby zupełnie inaczej. My nie musimy już dzisiaj walczyć, wystawiać się pod kule karabinu, ale mamy obowiązek mówić, wspominać i w sposób mądry edukować również i opowiadać o tym, że te powstania to było niezwykle ważne historycznie zdarzenie, nie tylko dla nas, Ślązaków, ale dla całej Polski. I z tym przekonaniem do tej pracy przystąpiliśmy.

O roli znajomości historii regionu w budowaniu własnej tożsamości mówił z kolei Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Stąd chęć przybliżenia tych wydarzeń naszym mieszkańcom w takiej formule, która spowoduje, że ci, którzy nie wiedzą, w szybki sposób dowiedzą się jaka jest historia tej ziemi, a szczególnie nasi najmłodsi mieszkańcy, będą wiedzieli skąd pochodzą i dlaczego tę naszą ziemię warto kochać, dlaczego warto tutaj mieszkać, żyć – mówił Kazimierz Karolczak.

Widowisko zapowiada się bardzo efektownie, swój udział zapowiedziały gwiazdy polskiej sceny muzycznej, jak i wykonawcy młodego pokolenia. Większość muzyków i aktorów biorących udział w koncercie i prowadzących go ma śląskie korzenie – Józef Skrzek, Stanisław Sojka, Czesław Mozil, Anna Dereszowska, Jolanta Fraszyńska, Piotr Bajlik. Występom będzie towarzyszył pokaz audiowizualny.

O szczegółach imprezy, pokazach, inscenizacjach i artystach pisaliśmy tutaj: http://mysnet.pl/kultura-i-rozrywka/14-sierpnia-wielkie-widowisko-powstancze-na-terenie-kwk-myslowice/