W kinie Znicz w Brzezince powstaje nowa atrakcja nie tylko dla kinomanów. Niebawem zostanie tu otwarte mini muzeum kina. Jeżeli macie w domu eksponaty, które mogłyby wzbogacić muzealną kolekcję – przekażcie je Mysłowickiemu Ośrodkowi Kultury.

Dawne kino w Brzezince przechodzi metamorfozę. W zeszłym roku, dzięki zewnętrznemu dofinansowaniu, przeprowadzono termomodernizacje budynku, remont objął też część wnętrz przy Laryskiej 5. Odnowiona placówkę otwarto jesienią 2018 r.

Teraz przyszła kolej na następny etap zmian, dzięki którym Znicz stanie się wyjątkowym miejscem na kulturalnej mapie Śląska i Mysłowic. Powstanie tutaj Kultowy Kinoteatr Znicz z mini muzeum kina. Na remont MOK pozyskał 150 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt modernizacji to 181 tys. zł.

Zakres prac obejmuje remont sali widowiskowej, kinooperatorki i przylegających pomieszczeń, na widowni zostanie położona nowa posadzka, podłoga sceny zostanie wycyklinowana, remont przejdzie toaleta przy garderobach. Zaplanowana jest również modernizacja instalacji elektrycznej sali widowiskowej i kinooperatorki i modernizacja okna sceny.

Placówka wzbogaci się również o nowy sprzęt oświetleniowy i nagłaśniający wraz z wyposażeniem stanowiska oświetleniowca i akustyka.

Nowością i nie lada gratką dla wszystkich miłośników kina będzie mini muzeum kina, które powstanie w pomieszczeniu kinooperatora, w którym swego czasu obsługujący nadzorował projekcje filmowe wyświetlane z taśm szpulowych na projektorze 35 mm. Do kabiny kinooperatora zakupione zostaną gabloty oraz regały potrzebne do ekspozycji sprzętu filmowego.

– Będzie to atrakcja nie tylko dla kinomaniaków – każdy zainteresowany będzie mógł wejść, zobaczyć „jak to kiedyś było”, dotknąć zachowanego sprzętu, spróbować nałożyć taśmę czy dowiedzieć się różnych ciekawostek historycznych – wyjaśnia Joanna Frysztacka z MOK.

Pracownicy MOK proszą mieszkańców o pomoc w wyposażeniu muzeum w eksponaty. – Jeśli w piwnicy czy na strychu zalegają Ci niepotrzebne przedmioty, które mogą uatrakcyjnić nasz zbiór eksponatów – podziel się nimi. Obiecujemy solennie zaopiekować się przekazanymi eksponatami oraz do maksimum wydłużyć ich życie! – mówi Joanna Frysztacka. W szczególności poszukiwane są klisze, stare i działające rzutniki na klisze, stare telewizory np. z drewnianą skrzynią, czarno-białe, kineskopowe, baterie z recyklingu do stworzenia kinowego akumulatora, taśmy filmowe.

Kontakt w sprawie przekazania eksponatów: nbaranowska@m-ok.pl, tel. 570 401 539.