Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach zajęli II miejsce w Polsce w konkursie Booktrailer Film Festival, co otworzyło im drzwi do międzynarodowej rywalizacji, w której konkurują młodzi twórcy z Polski, Włoch, Francji i Bułgarii.

Booktrailer Film Festival jest konkursem popularyzującym czytelnictwo wśród młodzieży. Polega na przygotowaniu dwuminutowego filmu promującego wybraną książkę. Jego idea opiera się na połączeniu tradycyjnego i nowoczesnego – łączeniu poznawania literatury z nowymi technologiami, integrowaniu sztuki słowa i języka kina.

Na tegoroczną edycję, w samej tylko Polsce, powstały 63 filmy. Do finału jury zakwalifikowało 10 filmów, w tym uczniów „Kościuszki”. Laureatów polskiego etapu poznaliśmy w trakcie gali finałowej, która odbyła się 15 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Zajęcie II miejsca dało uczniom mysłowickiego liceum przepustkę do międzynarodowego etapu, którego wyniki poznamy 26 marca.

Uczniowie I LO w składzie: Krzysztof Łęczycki, Julia Zając i Maria Berek przygotowali scenariusz, a następnie film o książce niemieckiej pisarki Charlotte Link pt. „Dom sióstr”.

– Książkę poleciła nam szkolna bibliotekarka, pani Magdalena Pyrr. Chcieliśmy zainteresować nią widza, zachęcić go do jej przeczytania. Zależało nam na pokazaniu kadrów, które zaintrygują odbiorcę, skłonią do poznania tajemnicy bohaterek. W trakcie produkcji borykaliśmy się z różnymi problemami; brakiem budżetu, ograniczoną liczba lokacji, tylko czterema dniami na zrealizowanie filmu (wszyscy jesteśmy uczniami klas maturalnych!). Pierwsze dwa dni poświęciliśmy na przygotowania: napisaliśmy scenariusz, zastanowiliśmy się jak poradzić sobie z problemami i ograniczeniami. Kolejne 2 dni to zdjęcia oraz postprodukcja. Kręciliśmy na szkolnym strychu, w szkolnej bibliotece oraz w plenerze. Montaż trwał do ostatniej chwili – film na konkurs wysłaliśmy 15 minut przed północą, w ostatnim dniu, w którym można było to zrobić – opowiada Krzysztof Łęczycki, reżyser i montażysta filmu.

Regulamin konkursu zabrania publikowania filmu przed ogłoszeniem wyników międzynarodowego etapu. Dlatego dopiero 26 marca na kanale na Youtube będzie można zobaczyć film uczniów I LO. Będzie on dostępny pod linkiem: http://bit.ly/krzystechyt

Opiekunem projektu jest Alicja Jeż, nauczycielka języka polskiego, która od samego początku, czyli od prawie sześciu lat, wspiera filmowców. W przygotowanie filmu zaangażowała się także Wiktoria Palka, również uczennica klasy maturalnej.

II miejsce w ogólnopolskim etapie to kolejny sukces trójki uczniów.W zeszłym roku zajęli III miejsce w tym konkursie. Krzysztof Łęczycki, Julia Zając i Maria Berek tylko w ostatnich latach zostali także nagrodzeni m.in. za produkcje filmowe:

Film „Przeszłość nie wraca…” – I miejsce w I Międzynarodowym Międzyszkolnym Przeglądzie Filmowym Wylęgarnia 2018 w kat. film, wyróżnienie w kat. scenariusz oraz nagroda specjalna dla p. Franciszka Pyrr za rolę stróża nocnego;

Film „(NIE)WYBRANIEC” – I miejsce w III Wojewódzkim konkursie filmowym Video, ergo sum 2017, nagroda publiczności w IX Praskim Festiwalu Filmów Młodzieżowych 2018, nagroda specjalna za zdjęcia na Unia Film Festival 2018;

Film „Powiązania” – I miejsce w Szkolnym Konkursie Filmowym 2018

IP