W najbliższy weekend na Śląsku odbędzie się święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada. W ramach imprezy w całym województwie zaplanowano ponad 500 wydarzeń w 44 zabytkach techniki.

Industriada, czyli największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie odbędzie się już po raz 10. Piątek, 7 czerwca to dzień oficjalnego otwarcia festiwalu, które będzie miało miejsce w Starej Fabryce, oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białe. Piątkowy wieczór będzie można spędzić także podczas imprez rozruchu maszyn organizowanych przez Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu, Browar Zamkowy w Cieszynie, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Galerię Szyb Wilson w Katowicach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Park Tradycji w Siemianowicach Śląski oraz Szyb Maciej w Zabrzu.

Industriada ruszy pełna parą w sobotę, 8 czerwca. Tego dnia w 27 miejscowościach na Śląsku będzie można zwiedzać muzea, uczestniczyć w warsztatach, koncertach, spektaklach, piknikach, grach terenowych.

W Industriadzie bierze także udział Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, które zaprasza do siebie od godz. 12.00. W samo południe rozpocznie się pokaz samochodów strażackich wraz z możliwością przejazdu (przejazdy będą się jeszcze odbywały o godz. 13.00, 14.00 i 17.30. W programie również strażackie gry zręcznościowe (gaszenie symulowanego pożaru ręczną drewnianą sikawką, trafianie prądem wodnym do celu, gra w wodną piłkę, przechodzenie przez tunel, rzucanie do celu i slalom na czas), warsztaty tańca, koncert Gminnej Orkiestry Dętej z Chełmu Śląskiego, karaoke z przebojami PRL-u.

Większość wydarzeń Industriady jest bezpłatna. Do miejscowości, w których odbywają się festiwalowe atrakcje będzie można także za darmo dojechać miejską komunikacją – kolejami, autobusami, tramwajami i trolejbusami. Warunkiem skorzystania z bezpłatnych przejazdów jest posiadanie specjalnych kuponów.

Szczegółowy program Industriady, informacje na temat transportu są dostępne na stronie www.industriada.pl.