Już tylko dni dzielą nas od widowiska powstańczego, które odbędzie na terenie byłej kopalni Mysłowice. To tam 100 lat temu doszło do masakry górników. Wydarzenia z Mysłowic stały się bezpośrednią przyczyną wybuchu I powstania śląskiego.

W 100-lecie wybuchu I powstania śląskiego zaplanowano obchody, których celem jest przypomnienie Ślązakom i uświadomienie Polakom jak ogromne znaczenie miało przyłączenie Śląska do Polski, a także jaki miało to wpływ na kształt i rozwój kraju. Punktem kulminacyjnym obchodów będą wydarzenia w dniach 13-14.08.2019 składające się z następujących działań.

13.08.2019 Park Zamkowy w Mysłowicach – Wieczór Powstańczy

Godz. 19.00–22.00 Utworzenie obozów żołnierzy niemieckich i powstańczych przez w pełni umundurowanych członków grup rekonstrukcyjnych. W wieczornym programie przewidziano prezentowane strojów i broni, wspólna biesiada przy ognisku z piosenką wojskową i powstańczą z akompaniamentem cyi. Zwieńczeniem wieczoru będzie projekcja filmu pt.: „Sól ziemi czarnej” w utworzonym kinie plenerowym.

14.08.2019 – inscenizacje i widowisko historyczne

Godz. 12.00 – 16.00

W ciągu dnia na terenie Parku Zamkowego oraz Starego Miasta odbywać się będą patrole i kontrole żołnierzy niemieckich. Prezentowane będzie zaprzysiężenie powstańców, wydanie broni, ćwiczenia z bronią, przygotowanie punktów opatrunkowych, przejazdy samochodów pancernych oraz potyczki powstańcze. Na Rynku będą odbywać się animacje dla mieszkańców w formie warsztatów o tematyce powstańczej, konkursy i zabawy z nagrodami. Otwarta również będzie kuchnia polowa z nieodpłatnymi posiłkami połączona z pokazami kulinarnymi Remigiusza Rączki pn.: Powstańcze Gotowanie.

Począwszy od godziny 12.30 co pół godziny odgrywane będą inscenizacje historyczne.

Całość działań ma stanowić żywą lekcję historii i być wstępem do rekonstrukcji na terenie KWK Mysłowice.

Godz. 15.00 – msza święta w intencji poległych powstańców w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach.

Godz. 17.15 – przyjazd tramwaju powstańczego o nr 100 oklejonego historycznymi treściami o powstaniach śląskich.

Godz. 17.30 – otwarcie Powstańczej Strefy Pamięci połączone z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej z udziałem władz miasta i państwa.

Godz. 18.30 – 22.00 – widowisko historyczne – reżyseria Zbigniew Stryj. Wstępem do widowiska będzie rekonstrukcja wydarzeń z 15.08.1919 r. Odtworzona zostanie manifestacja robotników, którzy domagali się wstrzymanej wypłaty. Próba sforsowania bram kopalni przez demonstrantów zakończyła się Masakrą w Mysłowicach. Wydarzenia odtwarzane przez zaangażowane grupy rekonstrukcyjne oraz profesjonalnych aktorów przy bogatej scenografii oraz z użyciem efektów pirotechnicznych. W rolę powstańca wcieli się m.in. Jacek Kawalec.

Po inscenizacji historycznej przeniesiemy się na teren byłej już kopalni KWK „Mysłowice”, gdzie zaprezentowane będzie widowisko muzyczno-audiowizualne, podczas którego przybliżona będzie historia wydarzeń z powstań śląskich, a także postawy i wartości wyznawane przez ówczesnych Ślązaków. Materiały przygotowane w oparciu o źródła historyczne prezentowane będą przez narratora w formie odczytów wykonanych przez znanych, śląskich aktorów, towarzyszyć im będą prezentacje audiowizualne.

Opowieści o Śląsku i Ślązakach, również te w formie muzycznej, prezentowane będą przez wybitnych śląskich artystów. Tłem akustycznym wydarzeń będą odtwarzane dźwięki śląskich miast, gwary, walk powstańczych, wizualnym uzupełnieniem będzie gra świateł, zdjęcia i animacje na telebimach a także podświetlenie architektoniczne obiektów pozostałych na terenach KWK Mysłowice. Scenografia oparta w większości na multimediach będzie przykładem połączenia tradycji z nowoczesnością, które będzie stanowić kolejny motywy pojawiający się podczas występów na scenie.

Połączenie tradycji z nowoczesnością pokazane będzie poprzez występy artystów przy akompaniamencie i oprawie orkiestry Big Silesian Band pod kierownictwem Joachima Krzyka. Za aranżacje muzyczne oraz nadanie utworom powstańczym nowoczesnych brzmień odpowiadać będzie Tomasz Szymuś. Każdy z zaproszonych artystów wykonana 1 utwór powstańczy (m.in. Adolfa Dygacza, Wojciecha Byrskiego, Katarzyny Gartner) z własnym pomysłem na aranżacje oraz 2 otwory własne. Na scenie zobaczymy również nieoczywiste duety artystyczne. Usłyszymy różne gatunki muzyczne, od folku, bluesa, rocka po rap, pop czy muzykę elektroniczną.

Do współpracy zaproszeni zostali zespół Dżem, Stanisław Sojka, Józef Skrzek, Grzegorz Płonka, Czesława Mozil z zespołem, Abradab, Pokahontaz (wystąpi z utworem specjalnie napisanym na to wydarzenie), Anna Dereszowska, Jacek Kawalec oraz wielu innych śląskich aktorów. Rolę gospodarzy pełnić będą znani aktorzy pochodzący z Mysłowic – Jolanta Fraszyńska oraz Piotr Bajtlik.

Dopełnieniem widowiska będzie pokaz audiowizualny, czyli mapping 3D na jednym z zabytkowych budynków kopalni.

Po zakończeniu widowiska historycznego z pełnym koncertem wystąpi zespół Dżem. Ostatnim elementem wydarzenia bezie pokaz laserów przestrzennych z elementami animacji – powstańcze światełko do nieba.