W dzień wagarowicza w Szkole Podstawowej nr 7 zaroiło się od kolorowych skarpetek. W ten sposób uczniowie i nauczyciele postanowili solidaryzować się z osobami dotkniętymi zespołem Downa. 21 marca bowiem obchodzone jest ich święto.

Wykorzystano ten fakt jako doskonałą okazję, by podczas licznych pogadanek z wychowawcami uczniowie uczyli się trudnej w dzisiejszym świecie postawy tolerancji wobec osób chorych, niepełnosprawnych, różniących się od innych pod jakimkolwiek względem. Dowiedzieli się także dlaczego akurat 21.03 obchodzi się Dzień Osób z Zespołem Downa i dlaczego zakładamy w tym dniu kolorowe skarpetki. Otóż data ma związek z podłożem choroby. Zespół Downa powoduje dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów. Stąd 21.03. = 3 chromosomy 21. A skąd różniące się od siebie skarpetki? Bo symbolizują odmienność i niedopasowanie, czyli wszystko to, z czym zmagają się na co dzień dotknięci zespołem Downa.

– Jesteśmy dumni z naszych uczniów, że takim drobnym gestem potrafili pokazać, że rozumieją inność otaczających ich ludzi – podsumowują nauczyciele „Siódemki”.