Dyrekcja, grono pedagogiczne i społeczność uczniowska zapraszają dzieci wraz z rodzicami na Dzień Otwarty Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, który odbędzie się 21 marca w godzinach 17.00 – 19.00. Podczas Dnia Otwartego będzie można spotkać się i porozmawiać z dyrekcją szkoły, wychowawcami oraz nauczycielami. W programie: wesołe przedstawienie, zwiedzanie szkoły, przybliżenie gościom Kawalerów Orderu Uśmiechu.

W Mysłowicach istnieje szkoła, która reprezentuje sobą coś wyjątkowego. Poza bogatą historią i tradycją ma wyjątkowych patronów – są to Kawalerowie Orderu Uśmiechu. Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane od 1968 roku za działania przynoszące dzieciom radość. Wśród patronów szkoły są więc tak ciekawe osoby jak: Papież Franciszek, Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, Jerzy Owsiak, Kuba Błaszczykowski, a także wieloletni przyjaciele Trójki – mysłowiczanie: Jolanta Grabowska –Markowska znana jako Doktor Jola z Hospicjum Cordis oraz Adam Plackowski – malarz. Szkoła od lat organizuje spotkania z Kawalerami (ostatnio gościli w niej: pisarka Renata Piątkowska – autorka popularnej książki „Która to Malala?” – o laureatce pokojowej Nagrody Nobla, czy znany z „Ziarna” ks. biskup Antoni Długosz, a także sprawujący przez 10 lat funkcję Rzecznika Praw Dziecka, przewodniczący Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – Marek Michalak. Szkoła jest stałym gościem na Zlotach Szkół Kawalerów Orderu Uśmiechu z całej Polski , a ostatnio zorganizowała także Zlot dla Nauczycieli KOU.

Co jeszcze ją wyróżnia?

– jako nieliczna w Polsce – szkoła nagrodzona przez Rzecznika Praw Dziecka za respektowanie i głoszenie praw najmłodszych,

– prawdziwa kuchnia i stołówka,

– Korczakowskie podejście wychowawcze, nauczyciele z sercem propagujący prawa dziecka,

– pełnowymiarowa sala gimnastyczna, a także systematyczne wyjazdy na łyżwy i basen,

– monitoring,

– szafki dla uczniów i możliwość pozostawienia podręczników w salach lub w domu
(podręczniki wyświetlane na tablicach interaktywnych),

– tablice interaktywne/projektor/ wyświetlacz w każdej sali, najnowsze tablice Promethean ( zobacz: https://www.prometheanworld.com/),

– nauka w formie zabawy – lekcje na świeżym powietrzu (lektury w terenie itp.), wyjątkowe projekty ogólnopolskie, własny ogród dla dzieci,

-Mini Budżet Dziecięcy,

– aktywna świetlica od 6.30- 17.00,

– ciekawe, bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, zajęcia dodatkowe w tym samym miejscu-bez konieczności dowozu (ostatnio – gitara, lego, taniec majery),

– szkoła nagrodzona za ogólnopolskie projekty ekologiczne ( Zwycięzcy Eko Odkrywców 2 – zobacz: https://www.ekoodkrywcy.pl/).

Trójka to jedyna szkoła w Mysłowicach, która tak silnie walczy o prawa dziecka. Te prawa są ujęte w dokumencie, którym jest konwencja będąca międzynarodową umową co do tego, w jaki sposób dzieci powinny być traktowane, w jakich warunkach dorastać oraz przed czym powinny być chronione. Szkoła co roku świętuje rocznicę uchwalenia tego najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka kierując uwagę mieszkańców Mysłowic na dzieci i ich prawa. W tym roku włączyła się do światowej akcji #GoBlue z Unicef. Trójka od lat bierze udział także w wielu projektach – międzynarodowych jak „Krokus” oraz ogólnopolskich – uczniowie gotują np. ze „Szkołą na Widelcu”.

Jeśli jesteś rodzicem, którego podobnie jak nauczycieli mysłowickiej Trójki, fascynuje Janusz Korczak – odwiedź tą wyjątkową szkołę. To właśnie Janusz Korczak – przyjaciel dzieci – pierwszy nieformalny rzecznik praw dziecka – przygotowywał je do dorosłego życia, starając się zapewnić im beztroskie dzieciństwo, dbając o ich edukację, rozwój fizyczny i społeczny. Janusz Korczak pisał: „Od zaranka wzrastamy w poczuciu, że większe – ważniejsze od małego. Szacunek i podziw budzi to , co duże , co więcej zajmuje miejsca (…) Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku niemu”. Trójka jest rodzinną szkołą , propagującą szacunek dla najmłodszych. Odwiedź ich 21 marca, jeśli chcesz poznać ich idee. Nie będzie przesytu, będą za to wartości i to co najważniejsze –szacunek, bezpieczeństwo, przyjazne podejście do dziecka.

W książce Doroty Zawadzkiej „Dziecko swoje prawa ma” napisano, że nie zawsze łatwo poprawnie je interpretować, choć na pierwszy rzut oka [prawa dziecka] są przecież dość oczywiste. Dzieci mają głos i prawo do wyrażania swoich poglądów, szczególnie wówczas, gdy poruszają sprawy ich bezpośrednio dotyczące. W Trójce sprawnie działa zespół radiowęzła i samorząd uczniowski – oni naprawdę mają swój głos.

Przyjdź do Kawalerów – może w przyszłości zostaniesz jednym z nich!