Mysłowice dołączyły do grona samorządów, które zaangażowały się w ogólnopolską akcję społeczną poświęconą czerniakowi i metodom jego skutecznej profilaktyki.

W 15 mysłowickich placówkach podczas lekcji wychowawczych lub biologii przeprowadzone zostały zajęcia, podczas których nauczyciele omówili przyczyny zachorowań na nowotwór czerniaka oraz sposoby jak uniknąć tej groźnej choroby. Lekcje odbyły się we wszystkich klasach 7 i 8 oraz wszystkich klasach gimnazjalnych. Przeszkolonych zostało blisko 1200 uczniów, ponadto do końca bieżącego roku szkolnego z lekcji skorzysta jeszcze ponad 500. Wykłady prowadzone były na podstawie scenariusza opracowanego przez Akademię Czerniaka – sekcję Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

W akcję włączyli się nauczyciele Szkół Podstawowych nr 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 13, 14, 16, Zespołów Szkolno-Przedszkolnych nr 1 i 3, Zespół Szkół Specjalnych oraz Publiczna Szkoła Jezuitów.

Czerniak, zwany też czerniakiem złośliwym – to nowotwór złośliwy skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. Stanowi od 5% do 7% nowotworów złośliwych skóry człowieka. Corocznie jest rozpoznawane około 130 000 przypadków tej choroby. Liczba zachorowań na czerniaka skóry wzrasta po 20. roku życia, przy czym najwięcej zachorowań u obu płci notuje się między 50. a 64. rokiem życia. Umieralność z powodu czerniaka skóry w Polsce jest nieco wyższa niż przeciętna dla Unii Europejskiej (o około 20%). Głównymi czynnikami ryzyka są ekspozycja na promieniowanie UV pochodzące z promieniowania słonecznego lub sztucznych źródeł i indywidualna podatność na nowotwór, przede wszystkim przez zwiększone ryzyko genetyczne.

IP